18th Annual Helpmann Awards Nominations & Act 1 winners announced

The countdown to the 18th Annual Helpmann Awards is on, following the announcement of the 2018 Helpmann Award Nominees. Congratulations to the Act 1 winners announced on Sunday.

Share  

18th Annual Helpmann Awards Nominations & Act 1 winners announced

Live Performance Australia (LPA) has announced the nominees in the 42 categories of the Helpmann Awards at simultaneous events in Adelaide, Brisbane, Melbourne, Perth and Sydney.

LPA Chief Executive Evelyn Richardson said, “ Over the past 18 years the Helpmann Awards have received nearly 11,000 entries and announced over 2,750 Nominees which highlights the scale of the live performance industry enjoyed by 18.4 million people each year in Australia.”

Congratulations to the following ACT 1 winners announced on Sunday:

DANCE

Best Choreography in a Ballet, Dance or Physical Theatre Production
Stephen Page AO,Bennelong - Bangarra Dance Theatre

INDUSTRY

Best Costume Design
Gabriela Tylesova,Muriel's Wedding The Musical - Sydney Theatre Company and Global Creatures

Best Lighting Design
Nick Schlieper,Bennelong - Bangarra Dance Theatre

Best Special Event
Taylor Mac: A 24-Decade History of Popular Music - Melbourne International Arts Festival and Pomegranate Arts

Best Music Direction
Isaac Hayward,Muriel's Wedding The Musical- Sydney Theatre Company and Global Creatures

Best Original Score
Kate Miller-Heidke & Keir Nuttall,Muriel's Wedding The Musical - Sydney Theatre Company and Global Creatures

Best Scenic Design
Jacob Nash,Bennelong - Bangarra Dance Theatre

Best Sound Design
Michael Waters, Muriel's Wedding The Musical - Sydney Theatre Company and Global Creatures

MUSICALS

Best Choregraphy in a Musical
Andrew Hallsworth,Muriel's Wedding The Musical - Sydney Theatre Company and Global Creatures

Best Direction in a Musical
Marc Bruni,Beautiful: The Carole King Musical -Michael Cassel in association with Paul Blake & Sony/ATV Music Publishing and Mike Bosner

Best Female Actor in a Supporting Role in a Musical

Amy Lehpamer, Beautiful: The Carole King Musical - Michael Cassel in association with Paul Blake & Sony/ATV Music Publishing and Mike Bosner

Best Male Actor in a Supporting Role in a Musical

Mat Vereris, Beautiful: The Carole King Musical - Michael Cassel in association with Paul Blake & Sony/ATV Music Publishing and Mike Bosner

OPERA & CLASSICAL MUSIC

Best Direction of an Opera
Neil Armfield AO,Hamlet - Glyndebourne Festival and Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia and the Adelaide Symphony Orchestra

Best Female Performer in a Supporting Role in an Opera
Lorina Gore,Hamlet - Glyndebourne Festival and Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia and the Adelaide Symphony Orchestra

Best Male Performer in a Supporting Role in an Opera
Kanen Breen, TheCoronation of Poppea - Pinchgut Opera

PRESENTATION FOR CHILDREN
Slingsby, Emil and the Detectives - Slingsby

REGIONAL TOURING

Best Regional Touring
OUR land people stories - Bangarra Dance Theatre

THEATRE

Best Direction of a Play
Sarah Goodes, The Children -
Melbourne Theatre Company and Sydney Theatre Company

Best Female Actor in a Supporting Role in a Play
Anita Hegh, The Resistible Rise of Arturo Ui - Sydney Theatre Company

Best Male Actor in a Supporting Role in a Play
Mitchell Butel, Mr Burns: A Post-Electric Play - Belvoir and State Theatre Company SA

This years' nominations include:

Best BalletThe Great Gatsby–West Australian Ballet,Alice's Adventures in Wonderland–The Australian Ballet, and two nominations to Queensland Performing Arts Centre and the Royal BalletThe Winter’s Tale andWoolf Works

Best Chamber and/or Instrumental Ensemble Concerthuman requiem–Rundfunkchor Berlin and Adelaide Festival,Pieter Wispelwey: Beethoven, Bach, Brahms with Caroline Almonte–Melbourne Recital Centre,Jordi Savall with Hesperion XXI & Tembembe Ensamble Continuo–Perth Festival, Sydney Opera House, Melbourne Recital Centre & Queensland Performing Arts Centre.Takacs Quartet– Musica Viva Australia

Best Dance ProductionOne Flat Thing, Reproduced–STRUT Dance, Bennelong–Bangarra Dance Theatre, Mozart Airborne– Expressions Dance Company, Opera Queensland and Queensland Performing Arts Centre,Intimate Space–Restless Dance Theatre in association with Bleach* Festival

Best OperaThe Nose–Opera Australia, Hamlet–Glyndebourne Festival, Adelaide Festival, State Opera of South Australia & the Adelaide Symphony Orchestra,Cunning Little Vixen–Victorian Opera,Black Rider: The Casting of the Magic Bullets–Malthouse Theatre &Victorian Opera

Best PlayThe Irresistible–Side Pony Productions & The Last Great Hunt,The Real and Imagined History of the Elephant Man–Malthouse, Laser Beak Man – Brisbane Festival, La Boite Theatre Company and Dead Puppet Society in association with PowerArts,The Children–Melbourne Theatre Company and Sydney Theatre Company,with Sydney Theatre Company also being nominated for two other productions–Black is the New White andThe Resistible Rise of Arturo Ui.

Best Symphony Sydney Symphony Orchestra received two nominations–Beethoven and Bruckner: Simone Young ConductsandBluebeard’s Castle: With Bach and Brahms, West Australian Orchestra–Wagner and Beyond: Inspiring Wagner, Musica Viva Australia–Orchestra of the Age of Enlightenment with Rachel Podger.

We congratulate all the nominees - full list here.

This year, the winners of the 2018 Helpmann Awards will be announced at two events over two nights.

Act I, on Sunday 15 July at Sydney Town Hall, will be a sit down event at cocktail hour celebrating the very best creative, designer and supporting roles. It will also include Awards for Best Presentation for Children and the Best Regional Touring Production.

Act II, on Monday 16 July at the Capitol Theatre, will be staged on the set of Priscilla Queen of the Desert The Musical. This Black Tie event, will present all live performance Award genres along with celebrating the 2017 Centenary JC Williamson and Sue Nattrass Award recipients.

Share  

News